IEEE Consumer Communications & Networking Conference
12-15 January 2018 // Las Vegas // USA

Technical Sessions

Saturday, January 13

 

Track 4: Wireless Communications: Fundamentals & PHY (I)

10:00–12:00 | Room: Reno

Session Chair: TBA

  • Asymptotic Analysis and Optimization Design of Physical Layer Systematic Rateless Codes, Amrit Kharel and Lei Cao (The University of Mississippi, USA)
  • Fast Spatial Correlation Acquisition for Hybrid Precoding Using Sequential Compressive Sensing, Jinping Hao (Bell Labs China, P.R. China); Hao Liu (Bell Labs China)
  • A Low Complexity and Flexible Implementation of 2n-QAM for Software Defined Radio Applications, Hadi Alasti (IPFW, USA)
  • High Impedance Holographic Metasurfaces for Conformal and High Gain Antenna Applications, Joseph Miragliotta, Samuel Kim and David Shrekenhamer (Johns Hopkins University/Applied Physics Laboratory, USA); Ra'id Awadallah (Johns Hopkins University, USA); Jeffrey Will (Johns Hopkins University/Applied Physics Laboratory, USA)

 

Track 5: Mobile & Wireless Networks (I)

10:00–12:00 | Room: Laughlin I

Session Chair: TBA

  • Node Placement for Target Coverage and Network Connectivity in WSNs with Multiple Sinks, Nguyen Hanh (Hanoi University of Science and Technology, Vietnam); Phi Le Nguyen (The Graduate University for Advanced Studies, Japan); Phan Thanh Tuyen (Hanoi University of Science and Technology, Vietnam); Huynh Thi Thanh Binh (HUST, Vietnam); Ernest Kurniawan (Institute for Infocomm Research, Singapore); Yusheng Ji (National Institute of Informatics, Japan)
  • Load Balanced and Constant Stretch Routing in the Vicinity of Holes in WSNs, Phi Le Nguyen (The Graduate University for Advanced Studies, Japan); Yusheng Ji (National Institute of Informatics, Japan); Khanh Le and Thanh-Hung Nguyen (Hanoi University of Science and Technology, Vietnam)
  • Log Analysis in a HTTP Proxy Server for Accurately Estimating Web QoE, Anan Sawabe, Hiroshi Yoshida and Kousuke Nogami (NEC Corporation, Japan)
  • Mitigation of Undesirable Association Behaviors of Mobile Devices With Public WiFi Networks, Sarvesh Kulkarni, Daniel Jigarjian and Vijay Gehlot (Villanova University, USA); Ivan Ong (Comcast, USA)

 

Track 3: Wireless Communications: MAC & Cross-Layer Design

10:00–12:00 | Room: Laughlin II

Session Chair: TBA

  • Energy-Aware Receiver-Driven Medium Access Control Protocol for Wireless Energy-Harvesting Sensor Networks, Ryo Tanabe and Tatsuhiro Kawaguchi (Advanced Wireless & Communication Research Center (AWCC), The University of Electro-Communications); Ryohei Takitoge and Koichiro Ishibashi (Graduate School of Informatics and Engineering, The University of Electro-Communications); Koji Ishibashi (Advanced Wireless & Communication Research Center (AWCC), The University of Electro-Communications)
  • Predictive Medium Access Control for Industrial Cognitive Radio, Ahmad Saad (Fraunhofer Institute for Embedded Systems and Communication Technologies (ESK), Germany); Barbara Staehle (HTWG Konstanz, Germany); Rudi Knorr (Fraunhofer Institute for Embedded Systems and Communication Technologies (ESK), Germany)
  • Receiver-Initiated Dynamic Duty Cycle Scheduling Schemes for Underwater Wireless Sensor Networks, Muhammad Azfar Yaqub, Muhammad Toaha Khan, Syed Hassan Ahmed and Dongkyun Kim (Kyungpook National University, Korea)
  • A Scalable Protocol Stack for IEEE 802.11s-based Advanced Metering Infrastructure Networks, Samet Tonyali and Kemal Akkaya (Florida International University, USA)

 

Track 9: Vehicular Comm. & Applications in Water, Land and Sky

10:00–12:00 | Room: Laughlin III

Session Chair: TBA

  • OFDM High Speed Train Systems in 5G Cellular Networks, Vahid Vahidi and Ebrahim Saberinia (University of Nevada, Las Vegas, USA)
  • Cooperative Coexistence and Resource Allocation for V2X Communications in LTE-Unlicensed, Qing Wei, Li Wang and Zhiyong Feng (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Zhi Ding (University of California at Davis, USA)
  • Slotted IEEE 802.11p Contention for Overhead-Free Spectrum Sensing in CR-VANETs, Nada Elgaml, Ahmed Khattab and Hebat-Allah Mourad (Cairo University, Egypt)
  • A Study of Channel Model Parameters for Aerial Base Stations at 2.4 GHz in Different Environments, Navuday Sharma and Maurizio Magarini (Politecnico di Milano, Italy); Laura Dossi (CNR-IEIIT, Italy); Luca Reggiani (Politecnico di Milano, Italy); Roberto Nebuloni (Ieiit - Cnr, Italy)

 

Work-in-Progress (I)

10:00–12:00 | Room: Virginia City

Session Chair: TBA

  • A Flickerless Screen-Camera Communication Using Interframe Difference, Junya Yamamoto and Masaki Bandai (Sophia University, Japan)
  • Spoofing Attack Using Bus-off Attacks against a Specific ECU of the CAN Bus, Kazuki Iehira and Hiroyuki Inoue (Hiroshima City University, Japan); Kenji Ishida (Hiroshima City University & Graduate School of Information Sciences, Japan)
  • Network-Based Detection of Mobile Malware Exhibiting Obfuscated or Silent Network Behavior, Lanier Watkins and Amritha Kalathummarath (Johns Hopkins University Information Security Institute, USA); William H. Robinson (Vanderbilt University, USA)
  • Towards a Social Virtual Reality Learning Environment in High Fidelity, Chiara Zizza (Grinnell College, USA); Adam Starr (Pomona College, USA); Devin Hudson (Truman State University, USA); Sai Shreya Nuguri, Prasad Calyam and Zhihai He (University of Missouri-Columbia, USA)
  • Who's Driving You?, Cherita L Corbett (Johns Hopkins University Applied Physics Lab, USA); Jimmy Alexis (Johns Hopkins University, USA); Lanier Watkins (Johns Hopkins University Information Security Institute, USA)

 

Special-Sessions (II) - Physical Layer Advances

10:00–12:00 | Room: Carson City I

Session Chair: TBA

  • Artificial Noise-Aided Secure Beamforming for Multigroup Multicast, Wanjik Kim, Sukjong Ha and Jeongwan Koh (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea); Joonhyuk Kang (KAIST, Korea)
  • Near Shannon Bound Performance for Low Rate Short Block Turbo Codes, Fatemeh Khalili and Jeffrey Dill (Ohio University, USA)
  • NLOS Identification in UWB channel for Indoor Positioning, Dae-Ho Kim and Goo-Rak Kwon (Chosun University, Korea); Jong-Woo Kim (UNIC Co., Ltd., Korea); Jae-Young Pyun (Chosun University & Dept. of Information and Communication Engineering, Korea)
  • Wireless Optical Ethernet Modem for Underwater Vehicles, Takao Sawa (Japan Agency for the Marine-Earth Science and Technology & Marine Technology Center, Japan); Naoki Nishimura (Shimadzu Corp., Japan); Shin Ito (SAS Corp., Japan)

 


 

Track 4: Wireless Communications: Fundamentals & PHY (II)

13:00–14:30 | Room: Reno

Session Chair: TBA

  • A Carrier frequency offset compensation Algorithm with Synchronization for Digital Communication Receivers, Sujit Jos (Samsung Advanced Institute of Technology India Labs & Samsung R&D Institute Bangalore, India); Kiran Bynam (Samsung, India); Jinesh P Nair (Nokia Networks, India); Chandrashekhar Thejaswi Pataguppe Suryanarayan Bhat (Samsung R&D Institute India, Bangalore, India); Chang Soon Park (SAIT, Korea); Young-Jun Hong (Samsung Electronics & Samsung Advanced Institute of Technology, Korea); Youngsoo Kim (Samsung Electronics, Korea)
  • Securing OFDM-Based Wireless Links Using Temporal Artificial-Noise Injection, Mohamed Marzban and Ahmed El Shafie (University of Texas at Dallas, USA); Rakan Chabaan (Hyundai, USA); Naofal Al-Dhahir (University of Texas at Dallas, USA)
  • Chaos MIMO-based Downlink Non-orthogonal Multiple Access Scheme With Physical Layer Security, Naoto Horiike, Hiroki Kitagawa and Eiji Okamoto (Nagoya Institute of Technology, Japan); Tetsuya Yamamoto (Panasonic Corporation, Japan)
  • Visible Light Communications: Toward Multi-Service Waveforms, Ahmed Hussein (State University of New York at Albany, USA); Hany Elgala (University at Albany, SUNY & NSF Lighting Enabled Systems and Applications ERC, USA); Thomas DC Little (Boston University & NSF Smart Lighting ERC, USA)

 

Track 5: Mobile & Wireless Networks (II)

13:00–14:30 | Room: Laughlin I

Session Chair: TBA

  • CPRI over Ethernet: Towards fronthaul/backhaul multiplexing, Mahmoud Bahnasy (École de Technologie Supérieure (ÉTS) & Université du Québec à Montréal (UQAM), Canada); Halima Elbiaze (University of Quebec at Montreal, Canada); Catherine Truchan (Ericsson, Canada)
  • On the scalability of 5G Core network: the AMF case, Imad Alawe (IRISA & IRT bcom, France); Yassine Hadjadj-Aoul (University of Rennes 1, France); Adlen Ksentini (Eurecom, France); Philippe Bertin (Orange Labs & Bcom, France); Davy Darche (TDF, France)
  • Multimedia Streaming using D2D in 5G Ultra Dense Networks, Ubaid Abbasi (Universite du Quebec a Montreal, Canada); Halima Elbiaze (University of Quebec at Montreal, Canada)
  • Enhanced Transmission Algorithm for Dynamic Device-to-Device Direct Discovery, Aziza Ben Mosbah (NIST & Télécom SudParis, USA); David Griffith (NIST, USA); Richard Rouil (National Institute of Standards and Technology, USA)

 

Track 2: Cloud Services & Networking (I)

13:00–14:30 | Room: Laughlin II

Session Chair: TBA

  • Dynamic Adaptation to Environmental Changes of Optical Virtual Networking and Cloud Computing Systems for Tightly Coupling Big Data and Peripheral Computer Resources, Hirotaka Nakano, Yosuke Tanigawa and Hideki Tode (Osaka Prefecture University, Japan)
  • GSS-VC: A Game-theoretic Approach for Service Selection in Vehicular Cloud, Bouziane Brik (University of Laghouat, Algeria); Junaid A Khan (INRIA & INSA Lyon, France); Yacine Ghamri-Doudane (University of la Rochelle, France); Nasreddine Lagraa (Amar Thelidji University, Laghouat & LIM Laboratory, Algeria); Abderrahmane Lakas (UAE University, United Arab Emirates)
  • Synergistic Policy and Virtual Machine Consolidation for Mobile Edge Computing, Thiago Genez and Fung Po Tso (Loughborough University, United Kingdom (Great Britain)); Lin Cui (Jinan University, P.R. China)
  • A Multi-objective Non-dominated Sorting Genetic Algorithm for VNF Chains Placement, Selma Khebbache (Télécom SudParis, Institut Mines-Télécom, France); Makhlouf Hadji (IRT System X, France); Djamal Zeghlache (Institut Mines-Telecom, Telecom SudParis & UMR 5157 CNRS - Samovar, France)

 

Track 1: Networking Solutions for Games, Multimedia, Social Good, & P2P Applications (I)

13:00–14:30 | Room: Laughlin III

Session Chair: TBA

  • A Novel Encoding-Decoding Scheme using Huffman Coding for Multimedia Networks, Muhammad Rehan Usman and Muhammad Arslan Usman (Kumoh National Institute of Technology (KIT), Korea); Soo Young Shin (Kumoh National Institute of Technology, Korea)
  • The Position Cheating Attack on Inter-Vehicular Online Gaming, Wafa Ben Jaballah (IEEE, France); Mauro Conti and Claudio E. Palazzi (University of Padua, Italy)
  • Canarin II: Designing a Smart e-Bike Eco-System, Giovanni Delnevo (Università di Bologna, Italy); Silvia Mirri and Paola Salomoni (University of Bologna, Italy); Davide Aguiari, Lorenzo Monti and Vittorio Ghini (Università di Bologna, Italy); Giovanni Pau (UPMC Sorbonne Universités & UCLA, France); Sio Kei Im and Rita Tse (Macao Polytechnic Institute, Macao); Mongkol Ekpanyapong (Asian Institute of Technology, Thailand); Roberto Battistini (Università di Bologna, Italy)
  • Using Image Steganography for Providing Enhanced Medical Data security, Muhammad Arslan Usman and Muhammad Rehan Usman (Kumoh National Institute of Technology (KIT), Korea)

 

Special-Sessions (II) - New Approaches to MAC

13:00–14:30 | Room: Virginia City

Session Chair: TBA

  • A Novel MAC Scheduling algorithm for TCP throughput improvement in LTE system, Ramesh Chandran (Samsung R&D Institute, Bangalore, India); Ravi Kumar (SAMSUNG Institute India, India)
  • Traffic-aware Anti-starvation Channel Assignment For Planning IEEE 802.11 Wireless Backhaul Networks, Ying Qu and Bryan Ng (Victoria University of Wellington, New Zealand)
  • Evaluation of RTOT algorithm: a first implementation of OBSS PD-based SR method for IEEE 802.11ax, Tanguy Ropitault (NIST, USA)
  • Adaptive Hybrid MAC Protocols for UAV-Assisted Mobile Sensor Networks, Xiaoyan MA (University of Toulouse, France); Rahim Kacimi (IRIT/UPS, University of Toulouse, France); Riadh Dhaou (IRIT/ENSEEIHT, University of Toulouse, France)

 

Special-Sessions (III) – Future Cellular Networks

13:00–14:30 | Room: Carson City I

Session Chair: TBA

  • Network Recommendation Based on Route Prediction and Mobile Tower Localisation, Awantee Deshpande, Mihir Khandekar, Charuta Pethe and Jibi Abraham (College of Engineering, Pune, India)
  • A Low Complexity and Bandwidth Efficient Procedure for OFDM Data Reconstruction in DSC 5G Networks, Vahid Vahidi and Ebrahim Saberinia (University of Nevada, Las Vegas, USA)
  • CLEH - Cross Layer Enhanced Handover for IMS Sessions, Sandesh Srivastava (Samsung R&D Institute India - Bangalore, India); Madhan Raj Kanagarathinam (Samsung R&D Institute India Bangalore, India); Suneelkumar Diggi and Harikrishnan Natarajan (Samsung R&D Institute India - Bangalore, India)

 


 

Track 4: Wireless Communications: Fundamentals & PHY (III)

15:00–16:30 | Room: Reno

Session Chair: TBA

  • Energy Efficiency Enhancement on Cloud and Edge Processing by Dynamic RRH Selection, Jin Yeop Na, Jeongwan Koh and Sangwoo Park (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea); Joonhyuk Kang (KAIST, Korea)
  • Evaluation of LoRa Receiver Performance under Co-technology Interference, Guibing Zhu, Chun-Hao Liao, Makoto Suzuki, Yoshiaki Narusue and Hiroyuki Morikawa (The University of Tokyo, Japan)
  • Leveraging Edge Caching in NOMA Systems with QoS Requirements, Jose Armando Oviedo (University of California, Santa Cruz & Broadband Communications Research Group, USA); Hamid Sadjadpour (University of California, Santa Cruz, USA)

 

Track 5: Mobile & Wireless Networks (III)

15:00–16:30 | Room: Laughlin I

Session Chair: TBA

  • Supervised Cognitive System: A New Vision for Cognitive Engine Design in Wireless Networks, Ismail AlQerm and Basem Shihada (KAUST, Saudi Arabia)
  • An Efficient Cost-Calculation Method for End-to-End Slice Generation, Yuki Katsumata (NTT DOCOMO, INC., Japan); Takuya Shimojo and Ashiq Khan (NTT DOCOMO, INC, Japan); Akira Yamada (NTT DOCOMO, INC., Japan); Shigeru Iwashina (NTT DOCOMO, INC, Japan)
  • D-TCP: Dynamic TCP Congestion Control Algorithm for Next Generation Mobile Networks, Madhan Raj Kanagarathinam (Samsung R&D Institute India Bangalore, India); Sukhdeep Singh (Samsung R&D India - Bangalore, India); Sandeep Irlanki (Samsung R&D Institute & Samsung, India); Abhishek Roy (Samsung Electronics, Korea); Navrati Saxena (Sungkyunkwan University & School of Information and Communication Eng., Korea)
  • A Network Slicing Prototype for a Flexible Cloud Radio Access Network, Salvatore Costanzo (LIP6 - University of Paris 6, France); Ilhem Fajjari (Orange labs, France); Nadjib Aitsaadi (ESIEE Paris & Laboratory of Computer Science Gaspard-Monge - LIGM / CNRS (UMR 8049), France); Rami Langar (University Paris Est Marne-la-Vallée, France)

 

Track 2: Cloud Services & Networking (II)

15:00–16:30 | Room: Laughlin II

Session Chair: TBA

  • An NFV and Microservices Based Architecture for On-the-Fly Component Provisioning in Content Delivery Networks, Narjes Tahghigh Jahromi and Roch Glitho (Concordia University, Canada); Adel Larabi and Richard Brunner (Ericsson, Canada)
  • ADS: Adaptive and Dynamic Scaling Mechanism for Multimedia Conferencing Services in the Cloud, Abbas Soltanian and Diala Naboulsi (Concordia University, Canada); Mohammad Ali Salahuddin (University of Waterloo, Canada); Roch Glitho (Concordia University, Canada); Halima Elbiaze (University of Quebec at Montreal, Canada); Constant Wette Tchouati (Ericsson, Canada)
  • On Security for Hybrid TV Signaling in Cloud Browser Platforms, Alexandra Mikityuk (TU Berlin & Security in Telecommunications, Germany); Eugen Osiptschuk (Technical University Berlin, Germany); Oliver Friedrich (Telekom Innovation Laboratories, Deutsche Telekom AG, Germany); Stefan Arbanowski (Fraunhofer Institut FOKUS, Germany)
  • Performance Evaluations of Multimedia Service Function Chaining in Edge Clouds, Kentaro Imagane, Kenji Kanai and Jiro Katto (Waseda University, Japan); Toshitaka Tsuda (Waseda University & Formerly Fujitsu, Japan); Hidenori Nakazato (Waseda University, Japan)

 

Track 1: Networking Solutions for Games, Multimedia, Social Good, & P2P Applications (II)

15:00–16:30 | Room: Laughlin III

Session Chair: TBA

  • Experimental Study of Low-Latency HD VoD Streaming Flexible Dual TCP-UDP Streaming Protocol, Kevin Gatimu, Arul Dhamodaran, Taylor Johnson and Ben Lee (Oregon State University, USA)
  • Optimizing Energy Consumption and User Experience in a Mobile Video Streaming Scenario, Thomas Breitbach (Technische Hochschule Mittelhessen, Germany); Peter Sanders (Karlsruhe Institute of Technology, Germany); Dominik Schultes (Technische Hochschule Mittelhessen, Germany)
  • An Intrusion Oriented Heuristic for Efficient Resource Management in End-to-End Wireless Video Surveillance Systems, Muhammad Arslan Usman and Muhammad Rehan Usman (Kumoh National Institute of Technology (KIT), Korea); Soo Young Shin (Kumoh National Institute of Technology, Korea)
  • Towards Reduced Latency in Adaptive Live Streaming, Yongtao Shuai (Saarland University, Germany); Thorsten Herfet (Saarland University & Intel Visual Computing Institute, Germany)

 

Special-Sessions (IV) – Network Architecture Evolution

15:00–16:30 | Room: Virginia City

Session Chair: TBA

  • Towards a Smart, Dynamic, and Adaptable Network Design Using Virtual Slicing over Software-Defined Network, Farah Kandah and Steven Schmitt (University of Tennessee at Chattanooga, USA); Mohammed Akour (Yarmouk University, Jordan)
  • Distributed Search for Ordered VNFs Configuring Service Chaining Based on In-network Guidance, Yutaro Oda, Yosuke Tanigawa and Hideki Tode (Osaka Prefecture University, Japan)
  • Protocol for Reduction in Network Resource Wastage for 4G Dual SIM Dual Standby User Equipment, Tushar Vrind (Samsung, India); Lalit Pathak (Samsung Electronics, India); Diwakar Sharma (Samsung Semiconductor India Research, India); Debabrata Das (International Institute of Information Technology - Bangalore, India)

 

Special-Sessions (V) – Advanced, Network-based Applications

15:00–16:30 | Room: Carson City I

Session Chair: TBA

  • Development of certificate based secure communication for Mobility and Connectivity protocol, Yuya Miyazaki and Katsuhiro Naito (Aichi Institute of Technology, Japan); Hidekazu Suzuki and Akira Watanabe (Meijo University, Japan)
  • Trajectory Based Pre-Key Exchange Scheme for Seamless Vehicular Networks Connectivity, Kiho Lim and Kastuv Tuladhar (University of South Dakota, USA)
  • Experimental Evaluation of Fault-Tolerant Mechanisms over Imote2 Platform, Mohamed Nacer Bouatit (CNAM, France); Selma Boumerdassi (Conservatoire National des Arts et Métiers, France); Djama Adel (ESI, Algeria)

 

 

Sunday, January 14, 2018

 

Track 6: Sensing, Smart Spaces & IoT: Applications and QoE (I)

10:00–12:00 | Room: Reno

Session Chair: TBA

  • AMELIA: An Application of the Internet of Things for Aviation Safety, Jeremiah Pate and Tosiron Adegbija (University of Arizona, USA)
  • MR-IoT: an information centric MapReduce framework for IoT, Qian Wang (Software Research Institute, Athlone Institute of Technology, Ireland); Brian Lee, Niall Murray and Yuansong Qiao (Athlone Institute of Technology, Ireland)
  • Robots as-a-Service in Cloud Computing: Search and Rescue in Large-scale Disasters Case Study, Carla Mouradian, Sami Yangui and Roch Glitho (Concordia University, Canada)
  • System design for predictive road-traffic information delivery using edge-cloud computing, Ryoichi Shinkuma, Shingo Kato and Masahiro Kanbayashi (Kyoto University, Japan); Yasuhiro Ikeda and Ryoichi Kawahara (NTT, Japan); Takanori Hayashi (Hiroshima Institute of Technology, Japan)
  • Toward Privacy Preserving in IoT E-health Systems: A Key Escrow Identity-based Encryption Scheme, Rihab Boussada and Mohamed Elhoucine Elhdhili (ENSI, Tunisia); Leila Azouz Saidane (ENSI, University of Manouba, Tunisia)

 

Track 5: Mobile & Wireless Networks (IV)

10:00–12:00 | Room: Laughlin I

Session Chair: TBA

  • Behavior-aware UAV-assisted Crowd Sensing Technique for Urban Vehicular Environments, Ezedin Barka (UAE University, United Arab Emirates); Chaker abdelaziz Kerrache (Université Amar Thelidji de Laghouat, Algeria); Nasreddine Lagraa (Amar Thelidji University, Laghouat & LIM Laboratory, Algeria); Abderrahmane Lakas (UAE University, United Arab Emirates)
  • A Generic Cyber Defense Scheme Based on Stackelberg Game for Vehicular Network, Hichem Sedjelmaci (IRT System X, France); Imane Horiya Brahmi (University College Dublin, Ireland); Aymen Boudguiga (IRT SystemX, France); Witold Klaudel (Renault, France)
  • A multi-radio, multi-hop ad-hoc radio communication network for Communications-Based Train Control (CBTC): Introducing frequency separation for train-to-trackside communication, Jahanzeb Farooq (Siemens A/S & Technical University of Denmark, Denmark); Lars Bro (Nyantec UG, Denmark); Rasmus Thystrup Karstensen (Siemens A/S, Denmark); Jose Soler (Technical University of Denmark, Denmark)
  • E-Darwin2: A Smartphone Based Disaster Recovery Network using WiFi Tethering, Amitangshu Pal and Krishna Kant (Temple University, USA)

 

Track 10: Emerging Topics in Consumer Comm. & Networking (I)

10:00–12:00 | Room: Laughlin II

Session Chair: TBA

  • Dynamic resource control method based on real world representation with potential field, Koudai Kanda (Osaka University & Graduate School of Information Science and Technology, Japan); Shin'ichi Arakawa (Osaka University, Japan); Satoshi Imai and Toru Katagiri (Fujitsu Laboratories Ltd., Japan); Motoyoshi Sekiya (Fujitsu Laboratories Limited, Japan); Masayuki Murata (Osaka University, Japan)
  • The Impact of Net Neutrality on Revenue and Quality of Service in Wireless Networks, Elissar Khloussy (Norwegian University of Science and Technology, Norway); Yuming Jiang (Norwegian University of Science and Technology (NTNU), Norway)
  • ScanAlert: Electronic Medication Monitor and Reminder to Improve Medical Adherence, Vanessa Sanchez, Russell Ro and Shahab Tayeb (University of Nevada, Las Vegas, USA)
  • A Hop-by-hop Window-based Congestion Control Method for Named Data Networking, Takahiko Kato and Masaki Bandai (Sophia University, Japan)
  • Thermal aware scheduling on distributed computing water heaters, Issam Rais (Inria, France); Eddy Caron (ENS-Lyon, France); Laurent Lefevre (INRIA, France)

 

Track 7: Security, Privacy & Content Protection (I)

10:00–12:00 | Room: Laughlin III

Session Chair: TBA

  • Cryptosystems with a Multi Prime Composite Modulus, Nir Drucker (The University of Haifa, Israel & Amazon Web Services, USA); Shay Gueron (University of Haifa, Israel)
  • A Secure and Cloud-based Medical Records Access Scheme for on-Road Emergencies, Khaled Rabieh (Sam Houston State University, USA); Kemal Akkaya (Florida International University, USA); Umit Karabiyik and Jennifer Qamruddin (Sam Houston State University, USA)
  • Towards Secure Web Content Protection, Alexandra Mikityuk (TU Berlin & Security in Telecommunications, Germany); Robin Stinder (TU Berlin, Germany); Stefan Pham (Fraunhofer FOKUS, Germany)

 

Work-in-Progress (II)

10:00–12:00 | Room: Virginia City

Session Chair: TBA

  • Wireless Controller Placement Problem, Amit Dvir (Ariel University, Israel); Yoram Haddad (Jerusalem College of Technology, Israel); Aviram Zilberman (Ariel University, Israel)
  • CupCarbon: A New Platform for the Design, Simulation and 2D/3D Visualization of Radio Propagation and Interferences in IoT Networks, Ahcene Bounceur (Lab-STICC, UBO, France); Laurent Clavier (Institut Mines-Telecom, Telecom Lille & IEMN / IRCICA, France); Pierre Combeau (XLIM University of Poitiers, France); Olivier Marc (Virtualys, France); Rodolphe Vauzelle (XLIM, France); Arnaud Masserann and Julien Soler (Virtualys, France); Reinhardt Euler (Lab-STICC UBO, France); Taha Alwajeeh (XLIM University of Poitiers, France); Vyas Devendra (Xlim, France); Umber Noreen (Lab-STICC Université de Bretagne Occidental, France); Emilie Soret (IRCICA, France); Massinissa Lounis (University of Bejaia, France)
  • Predicting Wireless Coverage Maps Using Radial Basis Networks, Yisroel Mirsky (Ben Gurion University, Beer Sheva, Israel); Yoram Haddad, Orit Rozenblit and Rina Azoulay (Jerusalem College of Technology, Israel)
  • OSDF: A Framework for Software Defined Network Programming, Douglas Comer and Adib Rastegarnia (Purdue University, USA)
  • Software Defined Cognitive Networking: Supporting Intelligent Online Video Streaming, Mu Mu (The University of Northampton, United Kingdom (Great Britain))

 


 

Track 6: Sensing, Smart Spaces & IoT: Applications and QoE (II)

15:30–17:00 | Room: Reno

Session Chair: TBA

  • Smart Things: Conditional Random Field based solution for Context-awareness at the IoT Edge, Mariem Harmassi and Cyril Faucher (University of La Rochelle, France); Yacine Ghamri-Doudane (University of la Rochelle, France)
  • A Stochastic Game for Adaptive Security in Constrained Wireless Body Area Networks, Amel Arfaoui (University of Bourgogne / Sup'Com, Tunisia); Asma Ben Letaifa (SupCom, Tunisia); Kribeche Ali (University of Burgundy, France); Sidi-Mohammed Senouci (University of Bourgogne - ISAT Nevers, France); Mohamed Hamdi (SUPCOM, Tunisia)
  • Design and Implementation of Monitoring System for Breathing and Heart Rate Pattern using WiFi Signals, Sangyoun Lee and Young Deok Park (Pohang University of Science and Technology (POSTECH), Korea); Seokseong Jeon (POSTECH, Korea); Young-Joo Suh (Pohang University of Science and Technology (POSTECH), Korea)
  • Towards an Efficient Energy Management to Reduce CO2 Emissions and Billing Cost in Smart Buildings, Mohamed Attia (University of Bourgogne, France); Nour Haidar (University of Burgundy, France); Sidi-Mohammed Senouci (University of Bourgogne - ISAT Nevers, France); El-Hassane Aglzim (DRIVE EA1859, Univerrsity Bourgogne Franche Compté, France)

 

Track 8: Mobile and Wearable Devices, Services & Applications

15:30–17:00 | Room: Laughlin I

Session Chair: TBA

  • A Comparative Analysis of Wearables Operating Systems Based on Functional Constraints, Vicente J. P. Amorim (UFOP, Brazil); Saul Delabrida (Universidade Federal de Ouro Preto, Brazil); Ricardo Augusto Rabelo Oliveira (UFOP/DECOM, Brazil)
  • MULTI-WEAR: A Multi-Wearable Platform For Enhancing Mobile Experiences, Andreas Pamboris (University of Central Lancashire & University of Cyprus, Cyprus); Panayiotis Andreou (University of Central Lancashire, Cyprus); Herodotos Herodotou (Cyprus University of Technology, Cyprus); George Samaras (University of Cyprus, Cyprus)
  • Session Cloning Protocol between Smart Devices for connected and un-connected states in B4G and 5G, Tushar Vrind (Samsung, India); Lalit Pathak (Samsung Electronics, India); Diwakar Sharma (Samsung Semiconductor India Research, India); Debabrata Das (International Institute of Information Technology - Bangalore, India)
  • Electronic Medication Monitor and Reminder to Improve Medical Adherence, Justin Zhan and Shahab Tayeb (University of Nevada, Las Vegas, USA)

 

Track 10: Emerging Topics in Consumer Comm. & Networking (II)

15:30–17:00 | Room: Laughlin II

Session Chair: TBA

  • Mission Planning for UAV-based Opportunistic Disaster Recovery Networks, Lei Zhong (National Institute of Informatics, Japan); Keno Garlichs (TU Braunschweig, Germany); Shigeki Yamada (National Institute of Informatics, Japan); Kiyoshi Takano (University of Tokyo, Japan); Yusheng Ji (National Institute of Informatics, Japan)
  • 5G Next generation VANETs using SDN and Fog Computing Framework, Ammara Khan (University of Technology, Australia); Mehran Abolhasan (University of Technology Sydney, Australia); Wei Ni (CSIRO, Australia)
  • Assessing the Overhead of Authentication during SDN-Enabled Restoration of Smart Grid Inter-substation Communications, Abdullah Aydeger, Nico Saputro and Kemal Akkaya (Florida International University, USA); Selcuk Uluagac (Florida International University & Electrical and Computer Engineering, USA)
  • A Practical Model for Traffic Forecasting based on Big Data, Machine-learning, and Network KPIs, Luong Vy Le (National Chiao Tung University, Taiwan); Do Sinh (National Chiao Tung University & Dong A University, Taiwan); Li-Ping Tung and Bao-Shuh Lin (National Chiao Tung University, Taiwan)

 

Track 7: Security, Privacy & Content Protection (II)

15:30–17:00 | Room Laughlin III

Session Chair: TBA

  • Mitigating Forwarding Misbehaviors in RPL-based Low Power and Lossy Networks, Cong Pu and Salam Hajjar (Marshall University, USA)
  • A Hybrid Artificial-Noise and Secret-Key Scheme for Securing OFDM Transmissions in V2G Networks, Ahmed El Shafie and Mohamed Marzban (University of Texas at Dallas, USA); Rakan Chabaan (Hyundai, USA); Naofal Al-Dhahir (University of Texas at Dallas, USA)
  • Mitigating Denial of Service Attacks using Traffic Pattern Recognition over Software-Defined Network, Farah Kandah and Steven Schmitt (University of Tennessee at Chattanooga, USA)

 

Special-Sessions (VI) - Traffic Management and Control

15:00–17:00 | Room: Virginia City

Session Chair: TBA

  • Traffic Volume Reduction in Smart Grid Networks by a Cooperative Intelligent Interpolation Technique, Arash Boustani (Wichita State University, USA)
  • An Ensemble Method for Estimating TCP Throughput on Application Layer, Natsuki Kai, Hiroshi Yoshida and Koichi Nihei (NEC Corporation, Japan)
  • An Effective Flow Aggregation for SDN-Based Background and Foreground Traffic Control, Quang Tran Minh and An Van Le (Hochiminh City University of Technology, Vietnam); Tran Khanh Dang (Ho Chi Minh City University of Technology (HCMUT), Vietnam); Thoai Nam (Ho Chi Minh City University of Technology, Vietnam); Takeshi Kitahara (KDDI Research, Inc., Japan)
  • Analytics as a Service Architecture for Cloud-based CDN: Case of Video Popularity Prediction, Maroi Aloui (UQAM, Canada); Sami Yangui (Concordia University, Canada); Halima Elbiaze (University of Quebec at Montreal, Canada); Roch Glitho (Concordia University, Canada)